سومین نشست كمیته فرهنگی وآموزشی ستاد مركزی اربعین برگزار شد


سومین نشست كمیته فرهنگی وآموزشی ستاد مركزی اربعین برگزار شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت ، سومین جلسه كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مركزی اربعین با حضور حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكرنماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی برگزار شد.

دراین جلسه كه نمایندگان پانزده نهاد و سازمان مرتبط با این كمیته شركت داشتند حاضران به بیان نقطه نظرات خود درباره برگزاری هرچه بهتر و باشكوه‌ترمراسم پیاده‌روی اربعین حسینی و امور فرهنگی و آموزشی مربوط به آن در سال 95 پرداختند.

نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت دراین جلسه به دستاورهای كمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مركزی اربعین درسال گذشته اشاره و ابراز امیدواری كرد با تلاش دستگاههای مختلف ، سازمان های مردم نهاد و خیرین، امسال هماهنگی و موفقیت های های بیشتری را درحوزه مراسم اربعین شاهد باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر با اشاره به اینكه ابعاد بین المللی این پیاده روی عظیم دینی و معنوی هر سال بیشترمی شود افزود: اربعین حسینی با حضور مسلمانان كشورهای مختلف و حتی مسیحیان درحال توسعه و تبدیل شدن به اجتماع بزرگ بشری است.

نماینده ولی فقیه نگاه فراملی و فرامذهبی مقام معظم رهبری به مراسم اربعین حسینی و حساسیت ایشان نسبت به برگزاری با شكوه این مراسم را یادآور شد و خواستار اهتمام جدی تر همه دستگاهها درانجام وظایف و مسئولیت های محول شده بر اساس تقسیم كار صورت گرفته در ستاد مركزی اربعین شد. حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكرهمچنین برلزوم توجه به حضور و مدیریت مردمی در برگزاری این مراسم تاكید و خاطرنشان كرد: ازظرفیت های بسیار بالایی كه دراین بخش وجود دارد باید برای ساماندهی خدمات رسانی در داخل ایران وعراق استفاده كرد.

وی افزود: با تلاش مجموعه حاضر و حفظ اانسجام وزمان بندی دقیق و مشخص، برنامه های كمیته فرهنگی و آموزشی اربعین تحقق یافتنی است.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام حمید احمدی رئیس كمیته فرهنگی وآموزشی ستاد مركزی اربعین از فعالیت های صورت گرفته دركارگروههای تشكیل شده گزارشی ارائه كرد ومردمی بودن ، حفظ میزبانی عراق و اجتناب از تصدی گری را ازاولویت های این كمیته برشمرد.

وی با اشاره به وظایف و مسئولیت های متنوع بیش از ده كارگروه كمیته فرهنگی اظهار داشت: با هدف آموزش و فرهنگ سازی در راستای هم اندیشی و ایجاد گفتمان درباره اربعین با استفاده از ظرفیت نخبگان و جامعه دانشگاهی درایران و عراق و استفاده از ظرفیت مجموعه ائمه جمعه و جماعات برنامه ریزی شده است.

این جلسه با ارائه نقطه نظرات نمایندگان سازمان ها، ارگان ها و نهادهای فرهنگی فعال درستاد اربعین همچون شواری سیاست گذاری ائمه جمعه ، وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی وامور خارجه، جامعه المصطفی العالمیه، مجمع جهانی اهل بیت ، قرارگاه فرهنگی سپاه ، سازمان های اوقاف و امور خیریه ، تبلیغات اسلامی و حج وزیارت ، ستاد مركزی اربعین و شهرداری تهران ادامه یافت وسیاست های ابلاغی ، چگونگی فرآیند هماهنگی در كارگروهها و برنامه های فرهنگی و آموزشی اربعین 95 بررسی شد.

درادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر با تاكید براینكه درسیاست گذاری ها، اولویت با مراسم اربعین است، تصریح كرد: باید ازپرداختن به فعالیت های سست و كم اهمیت پرهیز و موارد اثرگذار دنبال شود و مردم به استفاده از این موارد تشویق شوند.

نماینده ولی فقیه استفاده از ظرفیت های سامانه سماح برای صدور ویزای علاقمندان به حضور درمراسم اربعین را یادآور شد و لزوم تهیه پیوست فرهنگی قوی متناسب با ظرفیت موكب هایی را كه در این مراسم معنوی خدمات رسانی خواهند كرد، ضروری خواند.
درپایان این جلسه اعلام شد به منظور ساماندهی امكانات موجود برای تشرف میلیونی زائران حسینی، قرار است ثبت نام ازعلاقمندان به شركت در پیاده روی عظیم اربعین از اول مردادماه آغاز شود.


تاریخ : پنجشنبه 3 تیر 1395 | 08:30 ق.ظ | نویسنده : هادی ب | نظرات

  • paper | دفتر | سی پی
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات